הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

כלבתולים צמחוניים - רעיון מעשי?

יותר ויותר אנשים המטפלים בחתולים ובכלבים, אינם רוצים להאכיל אותם בבשרן של חיות אחרות. האם יש דרך אחרת? בהחלט כן, אבל היא דורשת השקעה ושינוי בהרגלי החשיבה.

כלבתולים צמחוניים - רעיון מעשי?

כלבים וחתולים - צמחוניים?!

התגובה הראשונה של רובנו כאשר אנו שומעים לראשונה על האפשרות להאכיל כלבים וחתולים במזון צמחי היא: "הרי הם טורפים! הם חייבים לאכול בשר!" ויש המוסיפים: "זו התעללות, לכפות על חיה תזונה המנוגדת לטבע שלה!" תגובות אלה, כנות ככל שיהיו, נובעות מבורות ומסילוף של עובדות. במציאות, כלבים וחתולים יכולים לשגשג על מזון צמחי, וגם התפריט הבשרי שאנו רגילים לכפות עליהם שונה ממה שאנו מעדיפים להאמין.
 

צמחוניים - אבל בעירבון מוגבל

יש להבהיר שצמחונות (ולמעשה טבעונות - תזונה ללא כל מוצרים מן החי) לכלבים ולחתולים איננה אפשרות מיידית ונגישה כפי שהיא עבורנו, בני-האדם. טבעוני שייאלץ חתול לאכול אך ורק צמחים, כפי שהוא עצמו אוכל - דן את החתול למוות קשה ממחלות. עבורנו, בני-האדם, הקושי במעבר לתזונה צמחית תלוי בהעדפותינו - לא במבנה הגופני שלנו. איננו זקוקים לתוספים שיוצרו במעבדה מלבד (עבור רובנו) ויטמין B12. אולם מצבם של כלבים, והרבה יותר מכך - חתולים (שהם טורפים מובהקים יותר), שונה בתכלית. הם אינם יכולים להתקיים על מזון צמחי בלבד מבלי לקבל שורה של תוספים מרוכזים שיוצרו במעבדה. מזונות מועשרים כאלה מיוצרים כיום על-ידי חברות אחדות. למידע על צורכיהם התזונתיים של כלבים חתולים
 

מיסטיקה: "הם חייבים לאכול בשר!"

כלבים וחתולים הם אכן טורפים (אם כי למעשה, כלבים הם אוכלי-כל). ואף על פי כן הם כלל לא חייבים לאכול בשר. הם זקוקים למרכיבים מסוימים - שאמנם מצויים בטבע בשיעור המתאים בגופן של חיות נטרפות. אולם הם זקוקים למרכיבים הללו - לא לגופן של החיות. כאשר גופו של טורף מעכל חלבון או ויטמין מסוים, הוא אדיש לחלוטין למקורם של החלבון או הוויטמין. במערכת העיכול של החתול לא מסתתר חתול קטן הבוחן את החומר המתעכל ואומר: "זה ממעבדה! להחזיר ליצרן ולהביא בשר אמיתי!" החתול הקטן הזה קיים רק בראש שלנו כאשר אנחנו מסרבים להבין שברמה הביוכימית אין כל הבדל בין חומרים ממקור טבעי לחומרים בעלי הרכב זהה שמקורם מלאכותי (אמנם המקור הטבעי כולל צירופים מסוימים ולא רק חומרים בודדים; אולם ככל שהדבר חיוני לעיכול, אפשר ליצור באופן מלאכותי גם את הצירופים המתאימים). הטענה שיש "משהו" ייחודי במזון ממקור טבעי, היא טענה מיסטית המנותקת מן המציאות הביוכימית.
 

"אבל זה לא טבעי!" נכון מאוד

המיסטיקה של ה"טבע" מושרשת עמוק בתרבות שלנו. רבים בחרו בצמחונות או בטבעונות מתוך תפיסת-עולם של "חזרה לטבע", ורבים עוד יותר ממשיכים לאכול בשר כי הם מאמינים שהאדם הוא טורף מטבעו. ל"חזרה לטבע" נלווית לרוב גם חשדנות רבה כלפי מוצרים מלאכותיים. אך מסתבר שאנו נוטים לזהות "טבע" רק במקום שנוח לנו. מה נותר מטבעם של כלבים וחתולים? האם זה טבעו של כלב או חתול לחיות על רצפה, סגור בין קירות? האם זה טבעו לצאת לטיולים קצרצרים כשצווארו קשור ברצועה? לקבל חיסונים וטיפולים אנטיביוטיים? לעבור ניתוחים להסרת האשכים או השחלות? האם הכלב או החתול עצמם, אחרי דורות של עיוות גנטי באמצעות ברירה מלאכותית - לפי גחמותיהם של בני-אדם - דומים לחיה ה"טבעית"? האם היא יכולה לשרוד בטבע? האם קשר תלותי עם אדם הוא טבעי? ולענייננו - האם ה"טורפים" הללו באמת טורפים? האם בטבע הם צדים קופסאות שימורים או טורפים פתיתים (שיוצרו במפעל!!!) מתוך כלי פלסטיק?!

בשר מסחרי: לא מה שחשבנו

מזון יבש רגיל לחתולים ולכלבים מכיל מרכיב לא-בשרי ניכר, כגון חיטה ותירס. בנוסף לכך כולל המזון חומר משמר, ויש המוסיפים גם צבע מאכל וסוכר. המרכיבים הבשריים (הן במזון היבש והן בשימורים) הם חומרי פסולת של תעשיות-החי. מחלת "הפרה המשוגעת", העוברת דרך אכילת חיה נגועה, התגלתה בעשרות מקרים בחתולים בבריטניה והיא אחת מן המחלות המהוות סכנה לחיות הניזונות ממזון מסחרי רגיל. מזון זה מכיל שרידי חיות שמתו ממחלות שונות ונפסלו לפיכך לצריכת אדם. הבשר המשמש לייצור מזון זה הוא שומני ביותר (בהשוואה לבשרן של חיות בר) והוא מכיל שאריות כימיקלים שהחיות הולעטו בהם. מעבר לכך, הבסיס הבשרי אינו מבטיח שצורכיהן התזונתיים של החיות יסופקו במלואם; למשל, בשנות ה-80 מתו בארצות-הברית רבבות חתולים, כתוצאה ממחסור בחומצה האמינית טאורין. חתולים אלה ניזונו כולם ממזון מסחרי רגיל, על בסיס בשרי.

כלבתולים צמחוניים - רעיון מעשי?

זכויות בעלי-חיים

האם האכלת כלבים וחתולים במזון צמחי בלבד היא הפרה של זכויותיהם? לא - אם המזון עונה על כל צורכיהם התזונתיים. אולם האכלתם במזון בשרי היא הפרה בוטה של זכויות החיות ששרידיהן מצויים בשקיות הפתיתים ובקופסאות השימורים. בניגוד בוטה לחיות החופשיות שניצודות על-ידי קרובי המשפחה של הכלב והחתול, החיות המשמשות לייצור מזון ל"חיות מחמד" עברו את חייהן הקצרים במשקים תעשייתיים, בצפיפות אדירה, בחולי ובשעמום. מזון זה, על בסיס מוצרי-הלוואי של תעשיות-החי, מכניס כסף לתעשיות אלה וקנייתו תומכת בהמשך הזוועה המתרחשת במשקים.
 

תכל'ס

החברה האיטלקית AMI משווקת אוכל טבעוני לכלבים ולחתולים, שנמכר גם בישראל. חברה נוספת המשווקת מזון טבעוני לחתולים היא BENEVO. מותגים אלה ומוצרים טבעוניים נוספים לכלבים ולחתולים נמכרים גם בישראל.

מזון צמחי לכלבים מתוצרת "טכני-קל" מיובא מזה שנים לישראל והוא נמכר בחנויות רבות בארץ. 

כמה טיפים לצריכה פחות פוגענית של מזון בשרי לכלבים ולחתולים:

  •  מזון יבש עדיף על פני מזון לח כי שיעור הבשר בו נמוך יותר.
  •  איסוף שאריות מאטליזים, ללא תשלום, מונע לחלוטין תמיכה כלכלית בתעשיות-החי.

מקורות
James A. Peden, Vegetarian Cats & Dogs, (Troy Montana: Harbingers of a New Age, 1992).
אגודת הטבעונים בבריטניה: אגודת הצמחונים בבריטניה: "אנשים למען יחס אתי לבעלי-חיים":