הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

מה צריכים חתולים וכלבים לאכול?

יותר ויותר אנשים המטפלים בחתולים ובכלבים אינם רוצים להאכיל אותם בבשרן של חיות אחרות. האם יש דרך אחרת? בהחלט כן, אבל היא דורשת השקעה, ושינוי בהרגלי החשיבה. בכתבה אחרת בחנו אמונות רווחות ומוטעות ביחס לחשיבותו של בשר בתזונתם של כלבים וחתולים. בכתבה זו נראה מהם המרכיבים התזונתיים החיוניים לכלבים ולחתולים, אשר מיוצרים כיום לא רק מבשר אלא גם ממקור צמחי ומינרלי.

מה צריכים חתולים וכלבים לאכול?

וג'יפט (vegepet)

ג'יימס וברברה פדן פיתחו את המזון הצמחי הוותיק ביותר לחתולים ולכלבים, המשווק מאז 1986: vegecat ו-vegedog. החברה של פדן במדינת מונטנה, ארצות-הברית (Harbingers of a New Age) מייצרת גם מזונות מיוחדים לגורים, תוספים תזונתיים ותרופות טבעיות. פדן פרסם ספר בשם "חתולים וכלבים צמחוניים", אשר יצא לאור במספר מהדורות. הספר קריא ומשלב סיפורי חתולים וכלבים מניסיונם של ג'יימס פדן ושל לקוחותיו, עם נתונים טכניים בתחום התזונה ופרטים להכנת מזון צמחי. המניעים לפיתוח החלוצי היו מוסריים, אך לא פחות מכך – חיפוש אחר מזון בריא לחתולים ולכלבים, ברוח ההשקפות המקובלות ביחס ל"מזון בריאות" וריפוי טבעי לבני-אדם. אלה שלא השתכנעו מן הפרסום העצמי של פדן, יכולים למצוא המלצות לווג'יקט ולווג'ידוג מטעם אגודת הטבעונים הבריטית ו"אנשים למען יחס מסרי כלפי בעלי-חיים" (PETA) מארצות-הברית. חברות אחדות פיתחו מוצרים צמחיים נוספים לכלבים, ושתי חברות (Evolution ו-AMI) גם לחתולים.
 

חלבונים, שומנים ופחמימות

כלבים וחתולים מסוגלים לעכל מזונות צמחיים רבים. בטבע הם אוכלים מזון צמחי בלתי מעוכל מתוך גוף הטרף שלהם. מוצרי וגפט העיקריים מבוססים על בישול מזון צמחי בבית – חומוס, אורז, עדשים, טופו, פתיתי סויה ועוד. מוצרי וגפט הם תוספים הנלווים כאבקה לסדרת מתכונים לבישול ביתי. הכלבים והחתולים מקבלים את עיקר אבות המזון מתוך התבשיל הביתי, אם כי קיימים גם מוצרים מוכנים, בדומה למזון היבש הרגיל, וכן קופסאות שימורים.
 

טאורין

החומצה האמינית טאורין היא אולי החומר הידוע ביותר בציבור כחיוני לחתולים – ולכאורה אינו ניתן להשגה ללא בשר. ללא כמות מספיקה של טאורין סובלים חתולים ממחלת לב קטלנית וממחלת עיניים הגורמת לעיוורון. כיום מוסיפות חברות רבות טאורין למזון הבשרי לחתולים. יש המייצרים טאורין מרכיכות, אך האפשרות הזולה יותר היא לסנתז אותו במעבדה מכימיקלים פשוטים (ולכן גם יצרני מזון רגיל לחתולים משתמשים בטאורין שיוצר כך). כלבים וחתולים זקוקים גם לארגינין – חומצת אמינו נוספת, אשר יש המניחים כי אינה מצויה אלא במוצרים מן החי, אולם למעשה היא קיימת בזרעים שונים.
 

מינרלים

חתולים וכלבים זקוקים לשורה ארוכה של מינרלים, וביניהם: סידן, זרחן, סודיום, כלור, מגנזיום, יוד, ברזל, אבץ ועוד. מחסור במינרלים גורם מחלות קשות, אולם גם עודפים של רוב המינרלים עלולים לגרום נזקים בריאותיים קשים. חומרים אלה ניתנים כולם להשגה דרך מזון צמחי או בתוספים שמקורם צמחי או מינרלי.
 

ויטמינים

גופם של כלבים מסוגל לייצר ויטמין A מבתא-קרוטן, המצוי בירקות כהים ובגזר. חתולים אינם מסוגלים לכך, ובטבע הם משיגים ויטמין A – החיוני לראייה, למערכת הרבייה, לשרירים ולפרווה – מגוף החיות שהם אוכלים. עם זאת, ויטמין A מיוצר באופן סינתטי בממדים תעשייתיים כבר עשרות שנים. ויטמין D, החיוני להתפתחות העצמות, מיוצר בגופן של חיות בעזרת אור השמש, אך לעתים לא די בכך. המזון הצמחי לחתולים מכיל ויטמין D שיוצר על-ידי חשיפת שמרים לאור אולטרה-סגול. הוויטמינים E, C, וקבוצת B ניתנים כולם להשגה מן המזון הצמחי או מתוספים שלא יוצרו מן החי. בין אלה נכללים גם ניאצין ותיאמין (B1), שכלבים ובעיקר חתולים רגישים למחסור בהם, וויטמין B12, הנדרש כתוסף גם לבני-אדם טבעונים, והמיוצר באופן מסחרי באמצעות חיידקים.
 

חומצות שומן

המחסור בחומצה ארכידונית פוגע בפעולתם התקינה של הכליות והכבד, מעכב את קרישת הדם, גורם מחלות עור ועוד. בני-אדם וכלבים מייצרים בגופם חומצה זו מחומצה לינולאית, המצויה בכמה שמנים צמחיים נפוצים. חתולים אינם מסוגלים לכך, ועודף חומצה לינולאית אף מזיק להם במיוחד. קל לייצר חומצה ארכידונית מן החי, אולם ייצורה מן הצומח היה האתגר הקשה ביותר בייצור מזון צמחי לחתולים. לבסוף נמצאה החומצה הרצויה באצה מסוימת – ונשלמו הדרישות לייצור מזון צמחי לחתולים.
 

עם כלבים קל יותר

אם כן, חתולים זקוקים למרכיבים מסוימים במזונם, שכלבים אינם זקוקים להם: טאורין, חומצה ארכידונית וויטמין A, ואין הם יכולים להתקיים על המזון הצמחי כמות שהוא. אולם הדבר אינו מונע את הזנתם התקינה במזון צמחי מועשר, כי כל החומרים החסרים מיוצרים במעבדה. רבים – וביניהם אגודת הצמחונים הבריטית – מתעלמים מעובדה פשוטה זו. עם זאת, אגודת הצמחונים הבריטית ממליצה על תפריט מלא ללא בשר לכלבים, המבוסס על מגוון עצום של מוצרים מדגנים, קטניות, ירקות, פירות, ביצים וחלב. תפריט זה אינו מסלק ממזונם של הכלבים את המוצרים הכרוכים בניצול של חיות במשקים תעשייתיים. מסיבה זו, וגם מכיוון שיש צורך בלא מעט ידע כדי להעניק לכלב תפריט נטול-בשר מאוזן, נראה כי למתחילים כדאי להיעזר בתוספי וגפט או במוצרים של חברות אחרות. קשה למצוא מקורות רבים ושונים להוכחת היתרונות הבריאותיים של המזונות הצמחיים, אך המקורות הקיימים בשנת 2002 מדווחים, שבריאותם של הכלבים והחתולים המתקיימים על וג'יפט היא מצוינת.

מקורות
James A. Peden, Vegetarian Cats & Dogs, (Troy Montana: Harbingers of a New Age, 1992).

אגודת הטבעונים בבריטניה:
http://www.vegansociety.com/html/info/info15.html
http://www.vegansociety.com/html/info/info46.html

אגודת הצמחונים בבריטניה:
http://www.vegsoc.org/info/dogfood1.html
http://www.vegsoc.org/info/dogfood2.html
http://www.vegsoc.org/info/catfood.html

"אנשים למען יחס אתי לבעלי-חיים":
http://www.peta.org/mc/facts/fsc14.html

אתרים לקנייה עצמאית:
http://www.vegepet.com
http://www.vegancats.com