פריסה של מאכלים טבעוניים מגוונים ומזינים

תזונה נכונה – איך עושים את זה?

גופי התזונה החשובים בעולם מסכימים כי תזונה נכונה מהצומח בריאה בכל שלבי החיים, ואף עשויה לסייע במניעת מחלות. כל מה שצריך לדעת על תזונה צמחונית וטבעונית מאוזנת ובריאה.

המעבר לתזונה צמחונית או טבעונית פותח בפנינו מגוון עשיר של טעמים וניחוחות, וסולל את הדרך לשמירה על תזונה נכונה, שהיא המפתח לחיים ארוכים ובריאים.

למה תזונה מהצומח נחשבת כתזונה הבריאה ביותר עבורנו?

אכילת כמויות גדולות של מוצרים מהחי, ובעיקר אלו שמקורם במשקים תעשייתיים, היא תופעה חדשה למדי בהיסטוריה האנושית ואופיינית בעיקר למערב. גם כיום, חלק משמעותי מאוכלוסיית כדור-הארץ מתבסס על תזונה מהצומח. בעשורים האחרונים מתרבים המחקרים המצביעים ישירות על כך שצריכה גבוהה של בשר וחלבון מהחי מקצרת את תוחלת החיים, ותזונה נכונה צריכה להתבסס על כמה שפחות מוצרים מהחי.

המומחים מסכימים – תזונה בריאה הינה תזונה מבוססת צומח

גופי גדולים וחשובים, וכן משרדי הבריאות במדינות רבות, כולל פה בישראל, מסכימים: תזונה בריאה היא תזונה מבוססת צומח. האקדמיה לתזונה ודיאטה, מארגוני התזונה הגדולים בעולם, אף פרסמה נייר עמדה בנושא תזונה צמחונית וטבעונית והמסקנה שלה היא ש"תזונה צמחונית, כולל טבעונית, שמתוכננת כראוי, היא תזונה בריאה, מספקת מבחינה תזונתית ועשויה לספק יתרונות בריאותיים במניעה ובטיפול במחלות מסוימות. ", וכן מתאימה לכל שלבי החיים, "כולל הריון, הנקה, ינקות, ילדות והתבגרות, וכן לספורטאים".

באמצעות תזונה נכונה ומאוזנת לא תפספסו ערכים תזונתיים

אבל איך משיגים חלבון בלי לצרוך בשר? מה לגבי ברזל? ואילו מזונות צמחיים עשירים בסידן? לפניכם מאמרים על תזונה נכונה מהצומח, שיסייעו לכם לענות על שאלות אלו ואחרות ולספק לגופכם את כל אבות המזון הדרושים לו. מאחר שהמידע המובא כאן אינו יכול לשמש כהנחיות רפואיות, אם ברצונכם לקבל ייעוץ פרטני, הנכם מוזמנים להעזר בדיאטנית ידידותית לטבעונים מתוך הרשימה שלנו. מומלץ לבקר גם בתפריט הטבעוני לדוגמא שלנו.

הכי חשוב, הכי מעניין

תזונה מבוססת צומח - מה אומרים המומחים?

האקדמיה לתזונה ודיאטטיקה

נייר עמדה בנושא דיאטות צמחוניות

תזונה צמחונית, כולל טבעונית, שמתוכננת כראוי, היא בריאה, מספקת מבחינה תזונתית ועשויה לספק יתרונות בריאותיים במניעה ובטיפול במחלות מסוימות.

קייזר פרמננטה

ארגון בריאות מוביל בארצות הברית

רופאים צריכים לשקול להמליץ על תזונה מהצומח לכל מטופליהם ובמיוחד לאלו הסובלים מלחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב או השמנת יתר

פרופ' אלברט איינשטיין

פיזיקאי זוכה פרס נובל

אין דבר שיועיל לבריאות האדם ויגדיל את יכולת ההישרדות על פני כדור הארץ כמו התפתחות לתזונה צמחית

קרל לואיס

אתלט ושיאן אוליפי

גיליתי שאדם לא זקוק לחלבון מבשר על מנת להיות ספורטאי מצליח. למעשה, השנה הכי טובה שלי בתחרויות ריצה היתה השנה הראשונה שבה ניזונתי מדיאטה טבעונית.

פרופ' קים ויליאמס

נשיא הקולג' האמריקאי לקרדיולגיה לשעבר

ישנם שני סוגים של קרדיולוגים: טבעונים, ואילו שלא קראו את הנתונים

אגודת התזונה הבריטית

הצהרה בנושא תזונה מהצומח

תזונה צמחית מאוזנת המכילה בנוסף פחות שומן רווי, יכולה לסייע לך לשמור על המשקל ועשויה להוריד את הסיכון שלך לסוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם וסוגי סרטן מסויימים.

אוניברסיטת הרווארד

בית הספר לבריאות הציבור

אכילת קטניות, אגוזים, זרעים, דגנים מלאים ומקורות אחרים לחלבון מהצומח טובה גם לבריאות שלך וגם לבריאות של כדור הארץ.

ד"ר דין אורניש

קרדיולוג פורץ דרך

אני לא מבין למה להציע לאנשים לעבור לתזונה צמחונית מאוזנת נחשב צעד קיצוני, לעומת זאת ניתוח או מתן תרופה חזקה להורדת כולסטרול לשארית חייהם נחשב טיפול שמרני.

משרד הבריאות הישראלי

ההמלצות התזונתיות החדשות

מומלץ לאכול מידי יום: דגנים, ירקות ופירות טריים, קטניות, שמנים, אגוזים וזרעים תבלינים ועשבי תיבול

איך להשיג את כל מה שצריך בתזונה מהצומח

למידע על כל הערכים התזונתיים

מידע אמין ומבוסס מחקרית

תזונה בריאה - כל המידע