הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

קיי, כלב צמחוני

אפשר, ואפילו לא מסובך ולא יקר, לגדל כלב מבלי לתמוך בכך בעינוי ובהרג של בעלי-חיים אחרים. מספר חברות מייצרות מזון צמחי לכלבים, אשר מספק לכלב ארוחות מאוזנות ובריאות. מוצר צמחי כזה, של חברת "טכני-קל", משווק בחנויות בישראל. קיימים מוצרים נוספים, גם לחתולים, שניתן לייבא בהזמנה אישית מחו"ל.
קיי, כלב צמחוני
קיי חי על תפריט צמחי. האדם שמטפל בו הוא דניאל ארליך, צמחוני למעלה מעשרים שנה. דניאל הוא המפיק של יומן חייתי – התוכנית היחידה לזכויות בעלי-חיים בטלוויזיה הישראלית. הפרק השישי של התוכנית משודר בימים אלה בערוץ המקומי בכבלים ובלוויין. דמותו של קיי מוכרת לצופי יומן חייתי: הוא הכלב שמופיע בפתיח ובמעברונים, והוא מככב גם ברוב הסרטונים ששודרו בתוכנית, וביניהם "5 סיבות לאכול את הכלב שלך".

מספר דניאל:

קיי בן שש וחצי. מצאתי אותו, גור בן חודשיים, מנסה שלא להידרס ממכוניות בצומת ג'אלמי ליד טבעון. כנראה מישהו זרק אותו שם. אספתי אותו אל תוך הסירה של הווספה שלי, ומאז הוא איתי.

התחלתי להאכיל אותו באוכל צמחי לפני ארבע שנים. עד אז קניתי לו כל מיני סוגים של מזון יבש. בגלל בעיית אלרגיה בעור, הוא אכל תקופה ארוכה מזון היפו-אלרגני יבש. הוא פיתח את האלרגיות שלו לפני שעבר לצמחונות והן לא נובעות מהתפריט הצמחוני. קיי, כלב צמחוני לפני ארבע שנים גיליתי, שיש חברת מזון שמשווקת – ולא ביוקר – מזון יבש צמחי לכלבים. חבר סיפר לי על המזון הצמחוני. גם לו יש כלבה והוא רצה להעביר אותה לצמחונות. זה די מתסכל כשאתה רוצה להחרים תעשייה שפוגעת כל-כך בחיות כמו תעשיית הבשר, ובכל זאת אתה משלם לחברות שיפגעו בבעלי-חיים כדי להאכיל את הכלב שבאחריותך. וכל זה כשידוע, שאפשר להזין כלבים באופן בריא מאוכל צמחי. אז החבר חיפש הרבה באינטרנט, ובהתחלה הוא קנה סוג של מזון שצריך להכין אותו בשיטה מסובכת, שגם לא היה טעים במיוחד, וגם היה לו ריח... לא משהו. זה היה הניסיון הראשון. אז החבר גילה את חברת טכני-קל. בתקופה ההיא ביררתי לגבי צמחונות אצל הכלבים בפורומים של חיות בית ואצל וטרינרים. כולם קידמו את הרעיון בברכה, משום שהחומרים מהחי שנמצאים לרוב באוכל יבש, הם באיכויות נמוכות מאוד. מאז, לפני ארבע שנים בערך, קיי ניזון מהכופתאות הצמחוניות של חברת טכני-קל. מדי פעם אני מגוון עם אוכל מבושל – עדשים, אורז, חומוס, ירקות מבושלים וכו'. כשאני מכין לעצמי אוכל, אני מבשל בכוונה כמות גדולה, שתספיק לשנינו. הוא מקבל את הרוב ואני אוכל את השאר. בדרך-כלל לא מדובר בהשקעת זמן מיוחדת. אנחנו גרים ליד פארק הירקון, וכך, מדי פעם, קיי חוטף מאיזה מנגליסט מצוי כמה שאריות של בעלי-חיים. אין לי בעיה עם זה, כי לא אני קונה את הבשר (המועט מאוד) שהוא אוכל, ובדרך-כלל אלה הם רק שאריות או נתח קטן. כשאני מבקר את אימי, שגרה בנשר, קצת קשה למצוא אוכל יבש צמחוני, אז לפעמים קיי מקבל מזון בשרי מקופסת שימורים, בנוסף לאוכל המבושל. זה קורה לעיתים נדירות, אולי פעמיים בשנה. בסך הכל, הוא ניזון מ-95% אוכל צמחי יבש משקית ומבושל מהסיר. קיי, כלב צמחוני המעבר לצמחונות היה כמו כל מעבר של כלב לסוג מזון חדש: על-ידי ערבוב שני סוגי המזון היבש בימים הראשונים, עד שהכלב מתרגל לסוג החדש. קיי התרגל לאוכל מהר מאוד. תוך יומיים-שלושה – הוא עבר למזון הצמחי. עצוב להודות, אבל הוא עדיין מאוד אוהב בשר, יותר מהאוכל שאני נותן לו. גם די נמאס לו לאכול אותו דבר בכל פעם, אז אני מגוון לו את האוכל בכל הזדמנות. בדרך-כלל אני לא מערבב את האוכל היבש עם אוכל מבושל, כי לאוכל היבש יש נטייה להתנפח ברטיבות, וזה לא נשמר לאחר מכן. אני נותן לקיי מידי פעם גם חטיפים – אני לא בטוח ממה הם עשויים. אני פשוט מקבל אותם עם שקית המזון מהחנות. אני קונה לקיי פעם בחודש בערך שק של 15 ק"ג מזון צמחי "טכני-קל". אני מקבל את השק במחיר מוזל, 260 שקל במקום 280, ב"כלבו לכלב ולחתול" בתל-אביב, כי אני קונה רק שם. מאוד נחמדים שם, וגם כדאי להזכיר, שעדיף להימנע מקניות בחנויות שמוכרות בעלי-חיים.