הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

מזון צמחי לכלבים

הערות והארות

בעבר פרסמנו את סיפורו של קיי כפי שהובא מפי דניאל ארליך, שסיפק לכלבו קיי מזון צמחי מתוצרת טכני-קל, בתקופה שהיה זה המוצר הצמחי היחיד ששווק לכלבים בארץ. בעקבות תגובות שהתקבלו לכתבה, מביא אריאל צֹבל שורה של הבהרות: האם יש בעיות מוסריות בצריכת טכני-קל? האם יש מוצרים מומלצים יותר? והאם ניתן לוותר לגמרי על מזון מעובד?

מזון צמחי לכלבים

עדיין בעד טכני-קל, אבל עדיף AMI

במשך שנים הייתה טכני-קל החברה היחידה ששיווקה בישראל מזון לכלבים, שאינו כולל מוצרים מן החי. הבחירה בטכני-קל צמחי איננה האפשרות המומלצת ביותר מבחינה מוסרית, כי החברה מתקיימת בעיקר על מכירת מזון בשרי והיא חשודה במעורבות בניסויים בחיות. הופעתם של מוצרי חברת AMI בשוק המקומי (דרך חברת VIPets - אתר החברה, טל' 077-7676534) פתרה עבור הישראלים את ההתלבטות המוסרית, כי מדובר בחברה טבעונית מובהקת. עם זאת, מוצרי טכני-קל עדיין עדיפים על פני מוצרי כל חברה אחרת בישראל מלבד AMI.

ניסויים בחיות וייצור מזון

חברות רבות מבצעות ניסויי תזונה אגרסיביים, המתוארים על-ידי הארגון הבריטי לביטול הניסויים בחיות (BUAV). רלוונטיים לענייננו הם הניסויים שנערכים במתקניה של חברה בינלאומית, שבסיסה באנגליה, "מרכז וולטהאם [Waltham] לתזונת חיות מחמד" (אמנם, חברות אחרות מבצעות לעתים ניסויי תזונה אלימים יותר). במרכז מתבצעים ניסויים עבור חברות מזון רבות, וביניהן פדיגרי (Pedigree, Masterfoods). מרכז וולטהאם מחזיק 250 כלבים, 600 חתולים ו-200 ציפורים. תנאי הכליאה אמנם אינם קיצוניים כמו במעבדה סטנדרטית, אולם החיות עדיין כלואות בכלובים במשך רוב חייהן. מתוך פגיעות בכלבים שתועדו בוולטהאם: בידוד, בדיקות דם, בדיקות גזים במערכת העיכול, אנדוסקופיה (נטילת דגימות מתוך קצה המעי הגס), בדיקות שיניים תחת הרדמה, צום במשך יממה, מריחת חומרים הגורמים גירוי בעור, חוקן, שינויים תכופים בתפריט, מריטת 50 שערות ליד בסיס הזנב, גרימת שלשול, זריקות ומדידות חום רקטאליות.
 

טכני-קל וניסויים בחיות

אתר האינטרנט של טכני-קל הפסיק לפעול לאחרונה ובמקומו מופיעה הפניה לחברת רויאל קנין (Royal Canin) בקנדה. המזון הצמחי, שנמכר באתר טכני-קל בשבועות קודמים, אינו מוזכר, ואין בידינו מידע אם מדובר בשינוי בטכני-קל. הארגון הבריטי Uncaged Campaigns, מוסר (מעודכן ל-19.5.2005) שטכני-קל בארצות-הברית ובקנדה, וכן רויאל קנין, שייכים לפדיגרי של התאגיד Mars Inc. פדיגרי מבצע ניסויי תזונה בוולטהאם, ואתר וולטהאם מקשר לאתר רויאל קנין האמריקאי. אולם טכני-קל באירופה אינו שייך לפדיגרי (ואמנם אתרי רויאל קנין בבריטניה ובצרפת, למשל, אינם משווקים טכני-קל). לדברי Uncaged, טכני-קל באירופה היא עדיין "חברה שיש להחרים" כי היא לא חתמה על התחייבות שמפיץ BUAV בעניין מבדקים בחיות. Uncaged אינו מספק מידע על מעורבות טכני-קל בניסויי התזונה של פדיגרי או של רויאל קנין – לא באירופה ולא באמריקה. כמו כן, אתר BUAV מכריז: "BUAV אינו אוסף עוד נתונים על חברות למזון עבור חיות מחמד במובן של עמידתן בסטנדרט 'לא נוסה על בעלי-חיים'. יש מספר גדול של חברות, שעד פברואר 2005 לא השביעו את רצוננו בנוגע ליכולתן לעמוד בסטנדרט שלנו. מכיוון שאיננו שומרים עוד נתונים על חברות אלה, איננו יכולים לייעץ בעניין מדיניות המבדקים העתידית שלהן." לסיכום: לפי הנתונים שבידינו, קיים חשד קלוש למעורבות טכני-קל בניסויי תזונה בחיות.
 

טכני-קל וייצור מזון בשרי

חיסרון בולט יותר של טכני-קל הוא העובדה, שהחברה מייצרת בעיקר מוצרים מן החי. במובן זה, רכישת מזון צמחי מטכני-קל דומה לקניית שניצל סויה מזוגלובק, להזמנת חומוס בסטקייה, ואולי למעשה לקניית כל מוצר בסופרמרקט.
 

מתכונים צמחיים

מזון צמחי לכלבים האם ניתן לעקוף לחלוטין את החברות לייצור מזון ל"חיות מחמד", ולהסתפק בבישול מזון צמחי לכלב? נראה שכן, אך אין בידינו כיום ידע מספיק להמליץ על תפריט. אגודת הצמחונים הבריטית מספקת תפריט מלא ללא בשר אך משופע במוצרים אחרים מן החי ולכן איננו ממליצים עליו. ורונה ר-בוו וג'ונתן דיון, מחברי הספר "כלבים צמחוניים", מספקים תפריטים טבעוניים לכלבים, אולם ממליצים על מתן תוספי סידן, אבץ וויטמין B12. לאור זאת, נראה פשוט יותר להוסיף למזון המבושל אבקת vegdog מוכנה.

עצת רופא

לא כל הכלבים יגיבו באופן זהה למזון הצמחי ולעתים נדרשת התייעצות עם ווטרינר. לעצת הווטרינרים בנושא כדאי להתייחס בביקורתיות. רבים מאתנו, כטבעונים ואפילו כצמחונים, נכווינו בבורותם של רופאים בכל הנוגע לתזונה צמחית. בקופת-החולים מגלים לא פעם, שהרופא/ה ולעתים אף התזונאי/ת מביעים דעות קדומות מבלי להכיר מוצרים טבעוניים נפוצים, תפריטים אפשריים ומחקרים בנושא. אם כך הוא המצב ברפואת בני-אדם, הרי שהמצב ברפואת כלבים צפוי להיות חמור שבעתיים, משום שהמפגש עם כלבים (וכמובן חתולים) צמחונים הוא נדיר יותר. כשפונים לעצת וטרינר בנושא, כדאי אפוא לברר על איזה ניסיון וידע הוא מסתמך. למשל, אם לדבריו הכיר כלבים צמחונים, כדאי לברר באילו תפריטים מדובר, כי "צמחונות" היא שם כולל למגוון גדול של תפריטים אפשריים, שחלקם אולי כלל לא מוכרים לווטרינר. אנו מקווים, שבשנים הקרובות נוכל להמליץ על וטרינרים פתוחים לנושא ובקיאים בו. אם נתקלת בווטרינר בעל בקיאות משמעותית בתזונה צמחית, אנא שתפ/י אותנו בכך.

בחזרה לטכני-קל

טכני-קל איננה החברה המומלצת ביותר בעולם למזון לכלבים, וגם לא בישראל – בזכות הופעת מוצרי AMI בשוק המקומי (בשיווק VIPets) – חברה המשווקת רק מוצרים מן הצומח וללא ניסויים בחיות. עם זאת, טכני-קל עדיין עדיפה על פני כל חברה מלבד AMI. ייבוא מוצרי AMI לישראל פתר את הקושי המוסרי עבור מאכילי הכלבים, אולם עדיין ניתן למצוא עניין בסוגייה העקרונית שהעלתה טכני-קל במשך השנים שסיפקה את המוצר הצמחי היחיד לכלבים בישראל. במשך תקופה זו, יש שתהו שמא עדיף לקנות מזון בשרי מחברה שאינה חשודה בניסויים בחיות. כששוקלים שיקול כזה יש לזכור, שגורלן של חיות במתקני הניסויים אינו רע יותר מזה של קורבנות תעשיות המזון. אולם בהערכה כללית, קניית 10 קילוגרם מזון בשרי יבש מממנת עינוי והרג של תרנגול אחד בתעשיות המזון, ואילו עינוי חיה אחת בניסויים ממומן על-ידי קניית חצי מיליון קילוגרם מזון.* אין ספק, שהניסויים מצדיקים לטרוח על ייבוא אישי מהחברות המומלצות ביותר. אולם בכל הנוגע לפשרה, תכולת הבשר בחבילת המזון קודמת בהכרח לכל שיקול מוסרי אחר. סיפורו של קיי, כפי שהובא על-ידי דניאל ארליך, ממחיש היטב, שאין כל תירוץ משכנע שלא לעבור לכל הפחות לטכני-קל (וכיום, כמובן, ל-AMI). דניאל מראה, שהכלב יכול לשגשג על מזון צמחי – ללא כל מחיר בריאותי, ללא קשיי הסתגלות לכלב, ללא שינוי משמעותי בעלות הכספית וללא טרחה מיוחדת בהשגת המזון ובהכנתו. כל המאמץ שנדרש הוא להחליט לעבור לפיתרון מוסרי יותר. *החישוב מתבסס על הערכות גסות ביותר, להמחשת סדרי גודל בלבד: ערך מכירות שנתי של מזון ל"חיות מחמד" בבריטניה: 1.5 מיליארד ליס"ט; מחיר ק"ג מזון: 3 ליס"ט; מספר החיות במתקני הניסוי בבריטניה: אלף; מזון בשרי יבש (Pro Plan) מכיל כ-20% בשר. אמנם, בכל הנוגע למזון בשרי, המדובר בחלקים שנחשבים כ"מוצר-לוואי" ולא בחיה שלמה ש"נקברה" בתוך שק המזון; וחלק מהחיות כבדות יותר מתרנגול. אך יהיו אי-הדיוקים אשר יהיו, הפער בסדרי הגודל נותר חד-משמעי.

מקורות
(תאריך כניסה לכל האתרים: 2.9.2005)
.Pet Food Testing”, BUAV .'Pet' Foods and Animal Testing Policies”, Uncaged Campaigns, page formed 19.5.2005" .Petfood Market”, Pet Food Manufacturers' Association (UK) .Waltham” (UK) Royal Canin websites: Canada; USA: UK; France Pro Plan Dog (ingredients information), Purina Pro Plan Verona re-Bow and Jonathan Dune, Vegetarian Dogs