הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

חוברת צמחונות לנוער

שירותי בריאות כללית מדריכים לצמחונות

חוברת צמחונות לנוער

צמחונות לנוער: החוברת

שירותי בריאות כללית (קופת-חולים הכללית) הפיקה חוברת בשם "צמחונות נכונה בכללית: הנחיות לנוער צמחוני". החוברת נכתבה כדי להנחות בני-נוער לצמחונות ולטבעונות נכונה מבחינה בריאותית. היא מפרטת המלצות תזונתיות לבני-נוער - כמה מ"ג סידן, ברזל, אבץ ו-B12 וכמה גרם חלבון מומלץ לצרוך, מהם רכיבי המזון החשובים ומקורותיהם במזון הצמחי, כיצד לתכנן ארוחות, המספקות את דרישות התזונה לבני-נוער צמחונים (כולל דוגמאות לתפריט יומי), רעיונות לכריכים צמחיים, ניפוץ מיתוסים אודות צמחונות וטבעונות ועוד.
 

דברים בשם אומרם

החוברת אוהדת ביותר לצמחונות ואף לטבעונות. בדברי הפתיחה לחוברת, שעליהם חתום פרופ' אבי פורת, מנהל המחלקה למדיניות רפואית, נאמר:
 

"הידע שנצבר על הקשר בין צמחונות ובריאות הוא רב ביותר. מחקרים נעשו על הקשר בין צמחונות למחלות לב, סרטן, השמנה, אוסטאופורוזיס, סוכרת ועוד. בגיל הצעיר נחקר הקשר בין צמחונות לגדילה והתפתחות, הריון והנקה, דרישות תזונה בספורטאים ועוד. סיכום המחקרים, או חשבון ה'עלות-תועלת', מראה שהכף נוטה לטובת הצמחונים, ובגדול."

בחוברת אף מופרך המיתוס, לפיו "צריכה מועטה של בשר יעילה כמו תפריט טבעוני":

"הפחתת צריכת בשר בתפריט מפחיתה את צריכת השומן הרווי ולכן מבורכת. עם זאת מחלק מהמחקרים עולה כי תפריט טבעוני עולה ביתרונותיו הכוללים על תפריט המכיל כמויות בשר נמוכות."

איך משיגים את החוברת?

ניתן להוריד את החוברת בקובץ Word. בנוסף, כל מבוטחי שירותי בריאות כללית יכולים לקבל את החוברת, ללא תשלום, אצל רופא/ת המשפחה ובסניפי הקופה (לאחרונה דיווחו לנו כי אזלו העותקים, אך עדיין ניתן לבקש את החוברת ולעודד את הקופה להדפיס כמות נוספת של חוברות).