הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

מהפכת הבריאות של קלינטון

מתזונה עתירת בשר לטבעונות

מהפכת הבריאות של קלינטון בראיון שנערך באוגוסט 2011 ב-CNN, סיפר נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, על המעבר שלו לתזונה טבעונית מטעמי בריאות, שנעשתה במטרה להתמודד עם השמנת היתר שלו ובעיות הלב שמהן סבל. הדבר ראוי לציון בעיקר לאור העובדה, שבתקופת נשיאותו היה קלינטון ידוע דווקא כחובב בשר מושבע. בכתבה שפורסמה בניויורק טיימס ערב כניסתו לתפקיד הנשיא תוארה תזונתו כ"מרובה בבשר, עם קינוח בכל ארוחה וכמויות מזעריות של ירקות, עדיף מזעריות כמה שיותר".

התזונה עתירת המזון מהחי לא היטיבה עימו, והוא סבל מהשמנת יתר ומבעיות לב. ב-1999 ציין רופא הבית הלבן כי הנשיא העלה במשקלו יותר מ-8 ק"ג במהלך שנתיים. ב-2004 נאלץ קלינטון לעבור ניתוח מעקפים מרובע בלבו. ב-2010 נותח בלבו שוב, הפעם להתקנת תומכנים (סטנטים). בעקבות התדרדרתו הבריאותית החל קלינטון להתעניין בתזונה בריאה יותר. באמצעות בתו צ'לסי (היא עצמה טבעונית מטעמי מצפון) נחשף קלינטון לספר "מחקר סין", שממנו למד עד כמה יכולים צמצום צריכת המזון מהחי ומעבר לתזונה המבוססת יותר על הצומח להיות משמעותיים במניעת מחלות לב, ואף בעזרה בהחלמה מבעיות לב קיימות.

בראיון קודם שהעניק ל-CNN, לפני כשנה, סיפר קלינטון שעבר לתזונה המבוססת בעיקר על קטניות, דגנים, ירקות ופירות, אם כי לא טבעונית לחלוטין – הוא עדיין כלל בה גם כמויות קטנות של דגים. בעקבות צמצום המזון מהחי בתפריטו השיל קלינטון ממשקלו כ-11 ק"ג וחזר למשקל שלו מימי התיכון. בראיון האחרון שהעניק ל-CNN הצהיר שכיום הוא יכול להצהיר על עצמו כמי שאינו רק "כמעט טבעוני", אלא כבר טבעוני ממש, לאחר שלא נגע כלל במזון מהחי מזה תשעה חודשים, מאז סעודת חג ההודיה האחרונה. קלינטון מעיד על עצמו שהוא מרגיש בריא יותר, אנרגטי יותר, ושבדיקות הדם שלו טובות.

לאחר המעבר שלו לטבעונות החל קלינטון לפעול באופן ציבורי לעידוד תזונה בריאה יותר, וחבר לאיגוד הלב האמריקאי (American Heart Association) במבצע לקידום של תכנית ארוחת צהרים בריאה יותר ועידוד לפעילות גופנית בכ-12,000 בתי ספר ברחבי ארצות הברית.
מקורות
David s. Martin, "From omnivore to vegan: The dietry education of Bill Clinton", CNN, 18.8.2011.
Wolf Blitzer, "Clinton's weight loss secret: Plants", CNN, 22.9.2010.
Marian Burros, "Bill Clinton and Food: Jack Sprat He's Not", New York Times, 23.12.1992.
צילום: World Economic Forum