הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

"אני פול מקרטני ואני צמחוני"

ביקורו של הכוכב בישראל הוא הזדמנות להזכיר שפול מקרטני הוא צמחוני ופעיל ותיק לזכויות בעלי-חיים, שמרבה להשתמש בפרסומו כדי להגן על בעלי-חיים.
פול מקרטני, צמחוני
פול מקרטני, צמחוני 

פעילות משפחתית

פול מקרטני, צמחוני פול מקרטני הוא אחד הידוענים הצמחונים הבולטים בעולם, והוא מרבה לככב בקמפיינים לטובת צמחונות והגנה על בעלי-חיים, במיוחד עבור הארגון PETA. מקרטני גדל בסביבה "רגילה" של אוכלי בשר, כפי שהוא מרבה להזכיר בראיונות עמו, אולם לדבריו הוא התפקח – וגם הצמחונות הפכה להיות קלה יותר בדור האחרון. החיפושית הכיר את הצמחונות ב-1975 דרך אשתו המנוחה, לינדה (בתמונה הם מדגמנים חולצות לקידום הצמחונות). עם זאת, רגישותו לנושא התעוררה כבר בעקבות הסרט "במבי". לינדה הייתה פעילה גדולה לזכויות בעלי-חיים, בפעילות עם ארגונים וביוזמות משלה. היא פרסמה שני ספרי בישול צמחוניים, וב-1991 השיקה סדרת ארוחות צמחוניות קפואות, שזכתה להצלחה מסחרית רבה. גם אשתו השנייה של פול, הת'ר מילס, היא פעילה בולטת בתחום זה, כפי שניתן להתרשם מתוך אתר האינטרנט שלה – והיא הגיעה לעיסוק בזכויות בעלי-חיים דרך פול.

מהחיפושיות לדובים

בראיונות של PETA עם מקרטני, הוא מפגין ידע רב על ניצול בעלי-חיים ומתגלה כבעל תודעה של חבר בתנועה העולמית להגנה על בעלי-חיים, הבוחן במבט לאחור עשרות שנות פעילות. מדי פעם הוא מזכיר בהקשר זה את ימי ראשית הצלחתו. כך בראיון שערך עמו נציג PETA ב-2006:
"תראה את התמונה שלי ב-Help, ויש עלי מעיל פרווה שחור, שלינדה אהבה כי זה היה מעיל קול כזה, או ככה זה היה נדמה אז. ואני זוכר ששאלתי את המוכר, 'מה זה?' והוא אמר, 'זה נוטריה'. לא היה לי מושג למה הוא מתכוון. הנקודה שלי היא שאני מבין מצוין כמה זה מושך להשוויץ כשאתה מתחיל להרוויח כסף. אתה רוצה את הפרוות הכי מגוחכות, אתה רוצה צ'ינצ'ילה שתישפך מעליך, אתה רוצה תכשיטים. הבעיה היא, שההבדל בין פרווה לתכשיטים הוא שפרווה פוגעת במישהו. מה ש-PETA ואני רוצים לומר להם הוא: 'תראו את סרטי הווידיאו האלה, מכיוון שאתם הולכים לראות חישמול אנאלי, אתם הולכים לראות חיות שהגרון שלהן נחתך, ואתם לוקחים מעיל פרווה יפה.' פגשתי לאחרונה מישהו שלבש מעיל מפרוות דוב הקוטב, ואמרתי, 'היי בנאדם, למה אתה עושה את זה?' והוא ממש הקשיב לי. הוא היה בהלם. הוא התעניין. אני חושב שכשהוא שמע ממני על זה, התעורר אצלו עניין, ואמרתי, 'אתה יודע, דובי קוטב היו חייבים למות בשביל זה. חייבים להרוג את החיות, והחיים שלהן מסתיימים בדרכים הדוחות ביותר כדי שיהיה לך מעיל, ולכן אתה לא צריך לעשות את זה.'"

בשר והתחממות גלובלית

בשנה האחרונה התגייס מקרטני לקמפיין PETA לקידום הצמחונות מטעמים סביבתיים, ומעמדו הפך את ראיון PETA עמו לחדשות חמות בסוכנויות הידיעות. מתוך הראיון, שהתמקד בשאלה מה אפשר לעשות כדי לשמור על הסביבה:
"אני חושב שהשינוי הגדול ביותר שמישהו יכול לעשות באורח-החיים שלו הוא להיות צמחוני. אף על-פי שהתשובה עשויה להיראות לא מקובלת, תעשיית הבשר העולמית והאדמה והמים שנדרשים כדי לקיים אותה הם בין הגורמים העיקריים להתחממות הגלובלית. העובדה המפתיעה הזו התגלתה במחקרים בשנים האחרונות. לכן אני מפציר בכולם לחשוב על נקיטת צעד פשוט לעזור לסביבה היקרה שלנו ולהציל אותה עבור ילדי העתיד.
"אני חושב שזה מפתיע, שרוב הארגונים הסביבתיים העיקריים משאירים את האפשרות להפוך לצמחונים מחוץ לרשימת הדרכים העיקריות לעצור את ההתחממות הגלובלית. מובן שיש עסקים חזקים רבים שיתנגדו לרעיון הזה אבל כיום ברור יותר ששינוי פשוט באורח-החיים של אנשים יכול לעשות שינוי סביבתי גדול. מה שמעניין זה שכיום כל-כך קל להפוך לצמחוני וכל-כך הרבה אנשים מפחיתים מהבשר בתפריט שלהם. זה צעד פשוט אבל אפקטיבי ביותר שאנשים רבים יוכלו לנקוט כדי לעזור לסביבה ולשפר בו-זמנית את הבריאות שלהם. [...]
"למרבה הצער, נראה שאנשים רבים חושבים שצמחונים אוכלים דגים, אבל הדבר לא נכון, וכאשר חושבים על דיג-היתר, על הזיהום הימי ועל הנזק העצום לאוקיינוסים היקרים שלנו, שנגרם על-ידי דיג מסחרי, מובן מאליו שאורח-חיים צמחוני יתרום במיוחד לסביבה שלנו ויעזור להציל את האוקיינוסים שלנו. הדבר המפתיע הוא שאף על-פי שרבים מאתנו, כולל אותי, חונכו באופן מסורתי בתור אוכלי בשר ודגים, כיום זה עניין פשוט וגם מרגש לשקול שינוי בתפריט שלך לתזונה בריאה יותר, שתביא תועלת לא רק לאדם שעושה את השינוי אלא גם לכדור הארץ בכללו."
מקרטני בכרזה לקמפיין הצמחונות החדש של PETA
מקרטני בכרזה לקמפיין הצמחונות החדש של PETA