הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

ספר בישול: "הבישול הצמחוני"

הבישול הצמחוני הבישול הצמחוני: הספר הקטן גדול הוא ספר איטלקי שתורגם מאנגלית ויצא לאור בהוצאת כרטא. הפורמט של הספר יוצא דופן: הוא דומה למגדיר שדה יותר מאשר לספרי בישול רגילים – קטן במיוחד ועב כרס (768 עמודים), עם סימון צבעוני בצד הספר לכל אחת מ-20 פרקי המתכונים שבו. יש בספר 450 מתכונים, והם מלווים בתמונות איכותיות של כל מנה.

אין בספר מתכונים עם בשר, אבל יש בו הרבה ביצים ומוצרי חלב. מסיבה זו הוא מומלץ דווקא לטבעונים, שירצו ויידעו להחליף בקלות את המרכיבים מן החי במרכיבים מן הצומח. בחלק מהמתכונים המרכיב מן החי הוא שולי, וכפי שיודע כל טבעוני – קל להמירו במשקה סויה, בטופו, בשומן צמחי או בתחליפי ביצה. אולם הספר מהווה תוספת חשובה למטבח הטבעוני לא בזכות האפשרות "לטבען" מתכונים (שקיימת כמעט בכל ספר בישול) אלא משום שהוא מכיל לא פחות מ-139 מתכונים נטולי מרכיבים מן החי, ועל כולם מסומן בבירור בראש המתכון "טבעוני". מאחר שהספר אינו מבוסס על תרבות טבעונית, הוא חלש במיוחד במאפים ובקינוחים (הכוללים ביצים וחלב) אך יש בו שפע של מתכונים טבעוניים מיוחדים ומפתיעים בפרקים על פוקאצ'ה ולחם, נזידים, ירקות קלויים, ירקות אפויים, דגנים, קטניות, סלטים וכן פסטה, מנות מטוגנות ועוד.

כמה דוגמאות לשמות של מתכונים טבעוניים המופיעים בספר: קרוסטיני גזר וזיתים; חטיפי קמח חומוס (בפרק "מתאבנים וחטיפים"); שעועית שחורה ברוטב מנגו; מיני-פיצות עם אשלוט ועשבי תיבול ("מנות למסיבות"); פוקאצ'ה פסטו וקישואים; לחמניות מקמח חומוס ("פוקאצ'ה ולחם"); מחית גזר ותפוחי אדמה; מרק פרחים ("מרקים"); לינגוויני עם דלעת וזיתים; פנה מחיטה מלאה עם טופו ("פסטה"); פאייה ירוקה; כוסמין עם חצילים ועשבי תיבול ("דגנים"); פטריות ממולאות בברוקולי ואגוזים; מוסקה תפוחי אדמה ("ירקות אפויים").


פורסם לראשונה ב"זכויות בעלי-חיים השבוע", גיליון מס' 316, יולי 2007

הבישול הצמחוני: הספר הקטן-גדול, תרגמה מאנגלית: תמר פוקס, (ירושלים: כרטא, 2007).