הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

8 דמויות צמחוניות וטבעוניות מפתיעות בסדרות טלוויזיה

אולי לא שמתם לב, אבל דמויות צמחוניות וטבעוניות הפכו נפוצות יותר גם על המסך הקטן, והן שונות למדי מדמויות הצמחונים שהבליחו מדי פעם בסיטקומים ישנים יותר. בחרנו 8 מהדמויות המפתיעות והמעניינות של צמחונים וטבעונים בסדרות טלוויזיה מוכרות ואהובות, והבאנו כמה עובדות מעניינות על השפעת הבחירה לא לאכול בעלי חיים מהשחקנים לדמויות - ולהפך. מוזמנים/ות להוסיף בתגובות דמויות צמחוניות נוספות שהיו צריכות להיכנס לרשימה לדעתכם/ן!

דמויות צמחוניות וטבעוניות בטלוויזיה

1. ליסה - משפחת סימפסון

ליסה סימפסון

לפני כעשרים שנה עלה לשידור הפרק האייקוני של משפחת סימפסון, "ליסה הצמחונית", שבו מבינה ליסה, בתם האמצעית של מארג' והומר סימפסון, שצלעות הטלה שאמה הכינה לארוחת הערב הגיעו מבעל חיים שהומת למאכל, ממש כמו הטלה הקטנטן שפגשה רק שעות ספורות קודם לכן בביקור משפחתי בפינת חי. באותו רגע, היא מחליטה להיות צמחונית. 

 


צפו בקטע מתוך הפרק: פול ולינדה מקרטני משתפים את ליסה בחוויותיהם בתור צמחונים ותיקים

 

ההימנעות של ליסה מאכילת בעלי חיים ממשיכה מאז אותו פרק לאורך כל עונות הסדרה (שממשיכה לרוץ גם בימים אלו), ואולי נובעת גם מהרצון של כותבי הסדרה לשמור על איפיונה כדמות רגישה ובעלת מודעות חברתית מפותחת - אך גם מההשפעה הדרמטית שהייתה לפרק על רבים מצוות התוכנית לעבור לצמחונות וטבעונות. דמויות צמחוניות בסדרות לפני ליסה היו נדירות, ושימשו בדרך כלל כקוריוז קומי, ולעתים בצורה מוקצנת ונלעגת. אך כיום, עם עליית המודעות הציבורית לסבל והנזקים שגורמות תעשיות המזון מהחי, האיפיון של דמויות כצמחוניות או כטבעוניות לא נועד להציג אותן כמוזרות, אלא כרגישות וחזקות, כמי שאכפת להן גם מעוולות שאינן נוגעות אליהן אישית, ושמוכנות לצאת לשם כך נגד המוסכמות.

 

2. פיבי בופה - חברים

פיבי בופה,

דמות צמחונית מרכזית ומפורסמת לא פחות מליסה. אף על פי שהיא מעדה בתזונתה פעמים ספורות, הצמחונות שלה היא מוטיב מרכזי בדמותה, המבטא את עקרונותיה החברתיים והסביבתיים כפי שהתפתחו אצלה במהלך השנים - אולי בהשפעת החוויות הקשות שעברה כנערה חסרת בית. לאורך כל עונות הסדרה פיבי וחמשת חבריה הניו-יורקרים מתמודדים עם הקשיים שמעמיד בפניהם הכרך הגדול בדרך קומית ומשועשעת - וכך גם פיבי - אך היא משתדלת שלא לשכח מהו טוב ורע, ולא אחת היא בוחרת שלא לשתף פעולה עם דברים שנתפסים כמובן מאליו בחברה המערבית: מהשתעבדות לקריירה, דרך ניצול עובדים ועד לפגיעה בחסרי הישע - ובכללם בעלי החיים.

הקטע הזה הוא דוגמא טובה לנכונותה של פיבי "לא לשחק לפי הכללים". פיבי מוזמנת לנגן מס' פעמים בגן ילדים, ובמהרה צוברת פופולאריות בקרבם. הם מכנים אותה "הזמרת שמספרת את האמת", משום שהיא לא חוסכת בשיריה מידע מהילדים, כזה שמבוגרים בדרך כלל נוהגים להסתיר. למשל, על גורלם המר של בעלי החיים במשקים.

3. רייצ'ל ברי - Glee

רייצ'ל ברי,

אחת הדמויות המרכזיות בסדרה המוזיקלית של רשת פוקס, שצברה פופולריות רבה בישראל. רייצ'ל היא טבעונית (לפחות עד לעונה הרביעית - שם היא מעידה על עצמה כצמחונית). באחד הקטעים הזכורים מהעונה הראשונה של הסדרה, ג'סי, ידיד של רייצ'ל (שיש להם יחסים סבוכים) מהלהקה היריבה מזמין אותה לפגוש אותו במגרש חניה. רייצ'ל מתרגשת לקראת הפגישה איתו, אך כשהיא מגיעה, היא מגלה במהרה שנפלה למלכודת שטמנה לה הלהקה היריבה. "שמעתי שאת טבעונית רייצ'ל," קוראת אחת מחברות הלהקה לעברה בזמן שחבריה משליכים עליה ביצים, "עכשיו נשמותיהם של שמונת עוברי האפרוחים הקטנטנים הללו יושבים על מצפונך!". הסצנה הזו מעוררת הזדהות עם ריי'צל, ואזכור האפרוחים עליהם היא מרחמת בשעה שמתעללים בה, יוצר קשר בין ההתעללות בה ובהם. הביצים שהיא סופגת על רגישותה רומזות גם לאי הנוחות שמעורר לעתים באנשים המפגש עם מי שבוחרים לא לקחת בהתעללות שהם עצמם ממשיכים לפרנס. כך או כך, לאחר ההתקפה המשפילה מקבלת רייצ'ל תמיכה רחבה מחבריה הקרובים. תשמחו בוודאי לגלות שליאה מישל, השחקנית שמגלמת את רייצ'ל - טבעונית גם בחייה האמיתיים - ואפילו פעילה למען זכויות בעלי חיים! למעשה במקרה זה (כמו שנראה גם בהמשך) השחקנית "הביאה מהבית" את האני-מאמין שלה אל סט הצילומים, וזכתה לשיתוף פעולה אוהד של הכותבים והמפיקים, שכנראה שמחו לשלב את בחירתה בטבעונות בדמותה, כחלק מהאיפיון שלה במסגרת הסדרה. 

בקטע הבא, ליאה מישל מתראיינת לסרטון של ארגון PETA, בו היא מספרת מדוע לעולם לא תלבש מעיל פרווה, ומה היא למדה על תעשיות הבשר והחלב:

4. שרה סיידל - CSI

שרה סיידל,

שרה סיידל, מומחית לזיהוי פלילי, ואחת הדמויות המרכזיות בסדרת המשטרה המצליחה CSI לאס וגאס, הופכת לצמחונית לאחר שהבוס שלה מנתח גופת חזיר שיועד למאכל - במטרה להוכיח תאוריה שתעזור לצוותו להרשיע אדם החשוד ברצח. צמחונותה של שרה, חוקרת קשוחה שמתעסקת באופן יום-יומי עם פשעיו המדממים של המין האנושי, עוזרת לקהל להבין שמדובר בדמות חומלת ואנושית, שבחרה במקצוע המחייב שימוש באלימות לא מתוך תאוות דם או שליטה, אלא מתוך שאיפה להשכין צדק. כמו ליאה מישל, גם השחקנית ג'ורג'ה פוקס המגלמת את שרה, היא טבעונית אקטיביסטית בעצמה. שוב אנו רואים איך הטבעונות המתרחבת מביאה למסך יותר שחקניות ושחקנים שמעצבים את דמותם בצלמם - אולי גם כדי למנוע מראש כל צורך להצטלם אוכלים בשר (או משהו דומה לו מאוד).
 

צפו בקטע קצר בו ג'ורג'ה מספרת על החלטתה להפסיק לאכול בשר:

5. מונרו - גרים

 מונרו,

בעוד סדרה שמציגה אלימות דרך קבע, הפעם מתחום הפנטזיה, מתגלה דמות שבוחרת לנטוש גם את ההרגל (המדמם) שרוב הצופים לוקחים בו חלק מבלי להבחין בכלל שהוא כרוך באלימות והרג: אכילת בשר. הבלש ניק מתיידד עם ה"בלוטבאד" לשעבר, מונרו, יצור דמוי-זאב שנטש את הרגליו האלימים כמו אכילת בני אדם, אך גם בעלי חיים אחרים - ועבר לתזונה טבעונית לחלוטין. ישנן הרבה דעות קדומות על אנשים שבחרו בתזונה טבעונית, ואחת הנפוצות שבהן היא שהם בהכרח חסרי כח פיזי. מונרו מזכיר לצופים שמדובר בסך הכל במיתוס. תשאלו את מיטב הספורטאים שבחרו בתזונה טבעונית דווקא משום ששיפרה את הביצועים שלהם, כמו קרל לואיס, פטריק בבומיאן, וגם גל פרידמן שלנו, הישראלי הראשון (והיחידי!) שזכה במדליית זהב במשחקים האולימפיים. 

מונרו (האכזר לשעבר ו"המיושב" בהווה) מוזמן לארוחה עם חברו הבלש ניק וזוגתו, שבישלו לכבודו "סלמון טבעוני"

6. סו אלן - ארתור

סו אלן,

באחד הפרקים המקסימים בסדרת הילדים המיתולוגית ארתור, מחליטה סו אלן לעבור לצמחונות, לאחר שנקשרה אל חזרזיר קטן. החלטתה נובעת מהבנה פשוטה שהיא אינה רוצה לאכול עוד את חבריה בעלי החיים. בעוד שהיא שלמה עם ההחלטה - חברותיה לא ממש הבינו את המשמעות שלה. הן עצמן ניסו להיות צמחוניות משום שהן חשבו ש"להיות צמחוני זה אופנתי". הן רבות אחת עם השניה, מנסות לגרום לאחרת למעוד ולאכול בשר - עד שלסו אלן נמאס מהמריבה המגוחכת שלהן:

"זהו זה! נמאס לי משתיכן! לאף אחת מכן לא באמת אכפת מצמחונות. אתן לא באמת רוצות להיות צמחוניות... רוצות לדעת למה אני ויתרתי על בשר? כי יש כמה חיות שאני רואה בהן חברות - אז איבדתי את החשק לאכול אותן! למען האמת, הן היו חברות הרבה יותר טובות מכמה אנשים שאני מכירה."


לצפייה בקטע (החל מ12:00):

7. גייל - שובר שורות

וולטר וגייל,

גייל הוא אחת מדמויות-המשנה הצבעוניות ומעוררות האמפתיה שכיכבו בסדרה האלמותית על המורה לכימיה שהולך ושוקע בעסקי סמים. גייל הוא כימאי מחונן בפני עצמו, המצוות למעבדת המת' של וולטר, למורת רוחו של האחרון. גייל מתגלה כטבעוני קפדן וחובב אפייה (ללא ביצים כמובן) - ומותיר אחריו גם מתכון לגרסא טבעונית של סמור'ס (קינוח אמריקאי מסורתי של ביסקוויטים, שוקולד ומרשמלו), כתוב בקפדנות הידידותית האופיינית לו. מוזמנים לנסות!

 

מתכון לגרסה טבעונית של סמות'רס מתכון לגרסה טבעונית של סמות'רס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. ד"ר טמפרנס ברנן - בונז

בונז

ד"ר טמפרנס ברנן, המכונה פשוט בונז, היא מומחית לזיהוי פלילי (בדומה לשרה סיידל מ-CSI) המתמחה באנתרופולוגיה משפטית - מקצוע שמחייב התעסקות שגרתית עם גופותיהן של קורבנות אלימות ורצח. באחד מפרקי הסדרה בו היא וצוותה נמצאים בעיצומה של חקירת חשוד ברצח, המתפרנס מגידול חזירים למאכל, מגלה בונז כיצד הוא שוחט אותם, ומצהירה: "אני חושבת שברגע זה נהייתי צמחונית". וכך אכן קרה. כמו צמחונים רבים, החלטתה להפסיק לאכול בשר נגרמת כתוצאה מטריגר חיצוני כלשהו, על אף שברור שהיא התבשלה בה כבר קודם.

כמו ליאה מישל וג'ורג'ה פוקס, אמילי דשנל המגלמת את דמותה של בונז אינה מסתפקת בצמחונות רק על המסך. דשנל היא טבעונית מאז שהייתה בת נוער, והיא מתבטאת רבות למען זכויות בעלי חיים, ונגד הסבל הרב שאנו גורמים להם בתעשיות המזון מהחי.

צפו בקטע בו דשנל מספרת על תעשיית החלב:

"כאמא אני חווה את האושר של של גידול בני מדי יום ביומו. אבל לא כל האמהות ברות מזל כל כך... עגלים בתעשיית החלב מופרדים מאימותיהן זמן קצר לאחר הלידה, כדי שבני אדם יוכלו לצרוך אותו".