הדף בשיפוצים! עמך הסליחה

חדש מתנובה - גבינה לבנה טבעונית 5% שומן

הכינו את הסנדוויצ'ים: גבינה טבעונית חדשה, מופחתת שומן ועשירה בסידן

גבינה טבעונית לבנה של תנובה
הגבינה הטבעונית הלבנה של תנובה | צילום: אלונה להב

ב-2004 תנובה שברו את שוק חלב הסויה בארץ כשהשיקו חלב סויה טעים, זמין בכל סופרמרקט ובמחיר זול משמעותית מהמתחרים (אך עדיין יקר ביחס לחלב מהחי). בשנים האחרונות החברה השיקה יוגורט סויה ואף משקאות ביו שעשו את אותו הדבר בשוק המעדנים הטבעוניים. כעת (נובמבר 2017) תנובה נכנסת לשוק הגבינות הטבעוניות ומשיקה גבינה לבנה טבעונית 5% שומן. אמנם, בסופרמרקטים רבים אפשר למצוא גבינות טבעוניות, אך רבים מאתנו מחכים שנים לגבינה טבעונית עם אחוזי שומן חד ספרתיים ובמחיר סביר - בדומה לגבינות שאותה חברה בדיוק מייצרת מחלב של פרות מסכנות. המוצר מגיע בשני טעמים: טבעי ו"בניחוח טוסקנה" (מומלץ!).

יותר סידן בגבינה הטבעונית

הגבינה הטבעונית של תנובה מפתיעה לטובה מבחינת רשימת הרכיבים: 92% מיצוי פולי סויה (מים, פולי סויה מלאים 10%), שומן קוקוס, עמילן מעובד, מלטודקסטרין, סיבי הדר, מלח, פקטין, תוסף תזונה של סידן (טריקלציום פוספט), חומר משמר (פוטסיום סורבט), ויטמין D.

זה משמח שהסויה מככבת ברשימת הרכיבים - למי שלא זוכר, לאחרונה משרד הבריאות הוציא נייר עמדה שמשבח את היתרונות התזונתיים של הסויה, שצריכתה יכולה לסייע במניעת סרטן השד וסרטן הערמונית. הרכיב הבעייתי היחיד ברשימה הוא החומר המשמר, שנחוץ שם כדי שהגבינה תחזיק מעמד במקרר יותר מכמה ימים. נקווה שעם הזמן תימצא הטכניקה להוציא אותו. יצויין שבלא מעט מהגבינות מהחי החומר הזה מוסף גם כן כחלק מתהליך הייצור (אך לאו דווקא מצויין על גבי האריזה).

באשר לערכים התזונתיים, היתרון המרכזי של הגבינה הטבעונית על פני מקבילתה מהחי הוא שהיא נטולת כולסטרול ומכילה סיבים תזונתיים. הגבינה הטבעונית מכילה כמות דומה של סידן ואף קצת יותר מהגבינה מהחי.

  גבינה לבנה 5% טבעונית של תנובה גבינה לבנה 5% מהחי
קלוריות
(קק"ל)
91 105
חלבון (גרם) 5.5 9
שומן (גרם) 5 5
שומן רווי
(גרם)
3 2.8
פחמימות 
(גרם)
5 5
סיבים תזונתיים
(גרם)
2 0
סידן
(מ"ג)
120 100
נתרן
(מ"ג)
220 240
כולסטרול
(מ"ג)
0 18
הגבינה הטבעונית הלבנה של תנובה
הגבינה הטבעונית הלבנה של תנובה - בסגנון טוסקנה | צילום: אלונה להב

אז לקנות תנובה?

שואלים אותנו לא פעם: האם כשאנו קונים מוצרים טבעוניים של חברת תנובה, האחראית להתעללות במיליוני בעלי חיים בישראל, אנחנו לא סותרים את המסרים שלנו כטבעונים?  

טבעונות היא סוג של חרם צרכנים על מוצרים מהחי בכדי לא לממן את ההתעללות בבעלי החיים הכרוכה ביצורם. אז נכון שתנובה אחראית לניצול ולהרג של בעלי-חיים בתעשיית הבשר (לא שוכחים את תחקיר "אדום אדום"), החלב והביצים,  אבל ישנן הרבה סיבות מדוע כדאי לנו כן לתמוך דווקא בהם:

  • זה כמעט בלתי אפשרי שלא לממן חברות, מסעדות ורשתות שיווק המשווקות גם מוצרים המתעללים בבעלי-חיים ובכלל זה גם תנובה. אין הבדל ממשי בין ללכת למסעדה המגישה גם מוצרים מהחי (ולהזמין את המנה הטבעונית כמובן) או אפילו לקנות במכולת שמוכרת גם מוצרים מהחי.
  • כשאנו קונים מוצר טבעוני מחברה שמייצרת מוצרים מהחי, אנחנו מאותתים למנהלי החברה שמדובר בשוק שכדאי להם להשקיע בו כי הוא רווחי. תנובה היא הוכחה נהדרת לכך - הרווח ממכירות מוצרי החלב מהחי של החברה הולך ויורד כבר מספר שנים, בעוד שהכנסותיה ממוצרי הסויה והחלב הטבעוני האחרים הולכות ועולות.  
  • לחברה גדולה כמו תנובה יש אפשרות לשווק את המוצרים שלה במחירים סבירים, בכל רחבי הארץ, ולמקם אותם לצד מוצרי החלב מהחי, ולא במקררים נפרדים לטבעונים בלבד. באופן זה, המוצרים הללו נחשפים לקהלים גדולים יותר, של אנשים שמפחיתים בצריכת מוצרים מהחי או נמנעים מחלב פרה מסיבות של בריאות וכשרות.
  • כי זה עובד! ראו למשל כמה אנשים הגיבו בשמחה כשפירסמנו את הידיעה בפייסבוק:

חדשות טעימות! תנובה משיקה סדרת גבינות טבעוניות, בטעמים מפתים במיוחד, ואנחנו כבר מתים לנסות 😋... הנה עוד הוכחה לכך שהמוני...

Posted by ‎אנונימוס לזכויות בעלי-חיים‎ on Monday, November 13, 2017


ניסיתם את המוצר ואהבתם? ניסיתם ולא אהבתם? ספרו לנו בתגובות!